تبلیغات
رامهرمز رامهرمز - مامان خانم سلام
 

مامان خانم سلام

نویسنده: softmax موضوع: بارداری و زایمان، 

 

 مادر شدن هم برای خودش دنیایی دارد. دنیایی پر از شیرینی و لذت. لذت مادر شدن وقتی بیشتر می‌شود كه یاد بگیریم چطور از دوران بارداری خود به خوبی استفاده كنیم. بهشت مادران وقتی است كه كودكشان اولین تكان را در شكمشان می‌خورد. درست ازهمان موقع است كه مادرها باید به فكر لباس‌هایی باشند تا 9 ماه انتظارشان را راحت‌تر كند. اینكه مادرها بهتر است چه بپوشند و از چه جنسی استفاده كنند،‌ در مورد اغلب خانم‌ها یكی است. بهتر است از حالا فروشگاه‌ها و مراكزی كه می‌توانید لباس حاملگی را از آنها تهیه كنید، بشناسید تا بتوانید به موقع به خرید بروید. مادر شدنتان مبارك. بیایید با هم سری به فروشگا‌ه‌های لباس حاملگی بزنیم.

لباس آبستنی چیست؟

 مادر شدن هم برای خودش دنیایی دارد. دنیایی پر از شیرینی و لذت. لذت مادر شدن وقتی بیشتر می‌شود كه یاد بگیریم چطور از دوران بارداری خود به خوبی استفاده كنیم. بهشت مادران وقتی است كه كودكشان اولین تكان را در شكمشان می‌خورد. درست ازهمان موقع است كه مادرها باید به فكر لباس‌هایی باشند تا 9 ماه انتظارشان را راحت‌تر كند. اینكه مادرها بهتر است چه بپوشند و از چه جنسی استفاده كنند،‌ در مورد اغلب خانم‌ها یكی است. بهتر است از حالا فروشگاه‌ها و مراكزی كه می‌توانید لباس حاملگی را از آنها تهیه كنید، بشناسید تا بتوانید به موقع به خرید بروید. مادر شدنتان مبارك. بیایید با هم سری به فروشگا‌ه‌های لباس حاملگی بزنیم.

لباس آبستنی چیست؟

راحتی و گشادی و ضد حساسیت بودن،‌ ویژگی‌هایی است كه در لباس‌های حاملگی به چشم می‌خورد. حتما شما هم در كوچه و خیابان یا در میهمانی‌های دور و نزدیك با خانم‌هایی مواجه شده‌اید كه شكم بزرگشان را با لباس گشاد و مناسبی پوشانده‌اند. در اصل هر خانمی متناسب با اندازه شكم خود به خرید لباس حاملگی می‌رود و نمونه‌های مختلف را امتحان می‌كند. شما علاوه بر اینكه می‌توانید برای دوران حاملگی‌تان خرید كنید، می‌توانید دیگر لباس‌هایتان را هم بررسی كنید و درزهای هر كدام جا داشت، آنها را گشاد كنید. لباس‌های معمول اگر قبلا زیاد تنگ نبوده‌اند،‌اولین انتخاب شما برای مدتی است كه شكمتان فقط كمی برآمده شده است. به هر حال نباید فراموش كنید كه برای ماه‌های آخر آبستنی، باید لباس تهیه كنید. برای خانم‌های حامله، انواع مختلف لباس متناسب با اندام یك زن باردار، وجود دارد و شما می‌توانید شلوار دوران بارداری، سارافون، دامن،‌ كفش و پیراهن‌هایی را بیابید كه برای این دوران جان می‌دهند. هر خانمی كه كمی از خیاطی سررشته دارد، می‌تواند خودش لباس حاملگی بدوزد ولی نه در زمان بارداری. لطفا سعی نكنید اولین تجربه خیاطی‌تان را برای لباس دوران بارداری كنار بگذارید. زیرا این لباس باید خوش‌دوخت و راحت باشد، طوری كه خانم حامله خود را در آن راحت احساس كند. لباس آبستنی وقتی قابل گشاد شدن و ساده باشد، ایده‌آل است. در اصل برش لباس حاملگی باید طوری باشد كه از همان ابتدا شل و ول و بدقواره نباشد و به تدریج قابل گشاد كردن باشد.

پارچه لباس

اگر نتوانستید جایی لباس حاملگی پیدا كنید، می‌توانید با خریدن پارچه و سپردن آن به یك خیاط ماهر، مشكلتان را حل كنید. شما برای انتخاب پارچه لباس با تنوع زیادی واجه نیستید. زیرا پارچه‌ها باید مرغوب باشند تا طی چند ماه دوام بیاورند و از ریخت نیفتند. از طرف دیگر باید كاملا ضدحساسیت باشند تا مبادا به لحاظ پوستی مشكلی برایتان ایجاد كنند. بهترین انتخاب برای پارچه، جنس كدری است كه هم نرم و راحت است و هم حساسیت پوستی به همراه ندارد. این جنس به راحتی روی بدن می‌نشیند و سنگین نیست به همین دلیل، خانم‌ها را كلافه نمی‌كند.

رنگ لباس

هیچ دلیلی ندارد كه خانم حامله لباس‌های خود را در رنگ‌های تیره و خفه انتخاب كند. بلكه باید یادتان باشد كه رنگ‌های شاد در روحیه مادر باردار موثر است و او را كه در معرض افسردگی پس از زایمان است، شادتر می‌كند. یك خانم باردار خوش‌سلیقه رنگ لباس حاملگی‌اش را با رنگ مو و پوست و چشم‌هایش همانگ می‌كند. در دوران بارداری بعضی از خانم‌ها دچار تغییر در رنگ پوست می‌شوند. مثلا رنگشان پریده می‌شود. به این خانم‌ها توصیه می‌شود تا از رنگ‌های سبز، زرد، بژ و خاكستری اجتناب كنند. چون پریدگی چهره‌شان را چند برابر می‌كند. حتما دیگر می‌دانید كه رنگ‌های تیره شما را لاغرتر نشان می‌دهد. ولی خانم‌های باردار بهتر است از این قاعده استفاده نكنند. همراه با مد پیش رفتن تنها در صورتی برای یك خانم باردار جایز است كه عجیب و غریب و ناراحت نباشد.

سارافون

سارافون یكی از بهترین نمونه‌ها برای خانم‌های حامله است. این لباس می‌تواند به قدری گشاد باشد تا بتوانید در زیر آن یك بلوز یا پلیور (متناسب با فصل) بپوشید. یقه V شكل هم برای این نمونه ساارفون بهتر است تا در صورت تنگی نفس در دوران بارداری اذیت‌كننده نباشد. اصولا سارافون‌ها با خود یك دامن گشاد دارند. دامن‌های دوران بارداری طوری دوخته شده‌اند كه در جلوی آنها پارچه بیشتری تو گذاشته شده تا با بزرگ‌تر شدن شكم، بتوان جلوی دامن را بلندتر كرد تا بدمنظره نشود. سارافون‌ها در پشت با بندی از جنس پارچه خود سارافون، جمع می‌شوند و بی‌قوارگی را از لباس می‌گیرند. شما می‌توانید این بند را متناسب با بلوز یا پلیورتان تعویض كنید.

كت و دامن

یكی از نمونه‌های رسمی برای خانم‌های باردار، كت و دامن‌ها هستند. در این نمونه‌ها شما می‌توانید از پارچه‌های سبك استفاده كنید تا اذیت نشوید. بهترین مدل دامن، دامن‌های قنداقی یا لنگی است كه بخشی از آن روی هم قرار می‌گیرد و می‌توانید به مرور آن را بزرگ‌تر كنید. در ضمن می‌توانید در جلوی دامنتان یك شكاف در بالا ایجاد كنید تا بتوانید بزرگش كنید. این شكاف زیر كت پنهان می‌شود و اصلا بدمنظره نیست. یادتان باشد كت‌های دوران حاملگی نباید زیاد كوتاه باشند و دگمه‌های زیادی هم نخورند تا پوشیدن و درآوردنش سخت نباشد.

كفش

حتما دیگر می‌دانید كه پوشیدن كفش‌های استاندارد در دوران بارداری واجب است. سنگینی شكم باعث می‌شود كه به جلو خم شوید و به همین دلیل ممكن است ستون فقرات دچار مشكل شود. به همین دلیل بهتر است از پوشیدن كفش پاشنه‌بلند جدا خودداری كنید زیرا خمیدگی به جلو را تشدید می‌كند. كفش‌های راحت و گشاد كه بادكردگی پاها را در خود به راحتی جا دهد، مناسب است. بلندی پاشنه كفش نهایتا باید 2 تا 4 سانتی‌متر باشد. یادتان باشد پوشیدن كفش‌های بنددار به دلیل اینكه پا را در خود محكم‌تر می‌گیرد، بهتر است و بر انواع دكمه‌دار و سگكی ترجیح دارد. یك خانم حامله بهتر است در خانه هم كفش به پا كند. دم‌پایی‌های زیادی نرم را توصیه نمی‌كنیم. همانطور نمونه‌هایی كه كف صاف دارند. زیرا ممكن است باعث لیز خوردن شوند. در ضمن اگر به پاهایتان توجه نكنید، در اثر فشاری كه ماه‌های آخر حاملگی به آنها وارد می‌شود، بدفرم می‌شوند.

این نكات را از قلم نیندازید
  • هیچ وقت سعی نكنید شلوارهایی كه در دوران غیربارداری می‌پوشید، به زور تنتان كنید. این كار به شكم شما فشار وارد می‌كند.
  • لباس بارداری نباید زیاد زیور و تزئینات داشته باشد. سادگی برای این لباس‌ها مهم است.
  • پایین لباس حاملگی نباید شلوغ باشد. زیرا ممكن است باعث شود، زمین بخورید.
  • انداختن یك شال، اشارپ و یا شنل در دورتان، هم شما را از سرما محافظت می‌كند،‌ هم زیباست و هم راحت است.
  • پارچه‌های خشن و سنگین اصلا مناسب خانم‌های باردار نیست.
  • لطفا اگر می‌خواهید درز لباستان را باز كنید تا گشاد شود، این كار را به بقیه بسپرید.
  • یادتان باشد برای محیط‌های مختلف، كفش‌های مختلف به پا كنید. حواستان باشد در حمام، دمپایی‌ای بپوشید كه لیز نباشد.
  • حتی برای رفتن به رسمی‌ترین مجالس هم كمترین دغدغه‌ای به خود راه ندهید و راحت‌ترین و مناسب‌ترین لباس در دسترس را بپوشید. بر خلاف آنچه فكر می‌كنید، دیگران شما را درك می‌كنند و به لباس‌هایتان ایراد نمی‌گیرند.
راحت چهار دست و پا راه برو

درست وقتی كه بچه‌ها به شیرین‌ترین دوران كودكیشان وارد می‌شوند، سر زانوهایشان زخم می‌شود! می‌پرسید چرا؟ دلیل خیلی ساده‌ای دارد. بچه‌ها وقتی به سنی می‌رسند كه كم كم یاد می‌گیرند چهار دست و پا راه بروند، رفته رفته كلمات را با لحن و زبان دوست‌داشتنی خود بیان می‌كنند و شیرین‌ترین لحظات را برای بابا و مامان خلق می‌كنند. با توجه به نوع مبلمان خانه‌های امروزی چهار دست و پا راه رفتن، برای بچه‌ها مشكل شده است. زیرا اكثر خانه‌ها با كف پاركت، سنگ، موزاییك و ... تنها در قسمت‌هایی از خود، فرش‌های كوچك را جای داده‌اند و همین باعث می‌شود، مادرها و پدرها مدام نگران باشند تا سر زانوهای بچه‌ها اذیت نشود. اصلا نگران نباشید. شما برای رفع این نگرانی یك راه حل ساده پیش رو دارید. استفاده از زانوبندهای كودكان هم خیال شما را راحت می‌كند و هم كوچولوی تازه راه افتاده را.

این زانوبندها را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه كنید ولی ازآنجا كه هنوز در ایران به صورت گسترده نیامده است، بهتر است كمی كدبانو بودنتان را به كودكتان ثابت كنید و خودتان دست به كار شوید. برای درست كردن زانوبندی شبیه آنچه در تصویر می‌بینید، بهتر است از پارچه‌های ضخیم ولی نرم استفاده كنید كه به میزان متعادلی انعطاف‌پذیر باشد. یادتان باشد از لایه‌های ضخیم ابر در داخل این زانوبندها استفاده كنید و با بندهایی آن را به هم وصل كنید. بندهایی كه قابل باز و بسته شدن هستند و از طرف دیگر با سگك‌های بزرگ بسته نمی‌شوند. زیرا وجود چنین سگك‌هایی باعث می‌شود كه كودك هنگام نشستن اذیت شود و به پشت ران‌هایش فشار آورده شود. جایگزین خوب آن، بندهایی است كه با چسب به طرف دیگر وصل می‌شود. این چسب‌ها باید جنس خوبی داشته باشند تا مدام باز نشوند. هنگام دوخت این زانوبند دقت كنید از نخ‌هایی استفاده شود كه مقاومت بالایی دارند و دیر پاره می‌شود تا به دوام این زانوبند كمك كنید. به دلیل ابر داشتن، بهتر است به جای اینكه این زانوبند را بشویید، همان ابتدا چند تا تهیه كنید و از آنها به عنوان زانوبندهای یك بار مصرف استفاده كنید. پارچه داخلی زاوبند، باید از جنسی لطیف انتخاب شود كه پشت پای كودك در آن عرق نكند. یادتان باشد هیچ‌گاه چنین زانوبندهایی را روی لباس نبندید، زیرا شلوار را به پای كودك می‌چسباند و اذیتش می‌كند. اگر محیط خانه‌تان به اندازه كافی گرم است، می‌توانید بدون شلوار این زانوبند را به پای بچه ببندید. وقتی بچه یاد می‌گیرد كه چهاردست و پا راه برود، بهتر است از پوشاندن لباس‌های گشاد و بلند به او خودداری كنید تا دست و پایش را نگیرد و بتواند با قدرت حركت كامل، از این طرف به آن طرف جولان دهد. از طرف دیگر از لباس‌هایی در خانه برای كودك استفاده كنید كه رنگشان سفید یكدست نیست و با این طرف و آن طرف رفتن كودك، سریع كثیف نمی‌شود. ناگفته نماند كه كف تمیز خانه و دور نگه داشتن اشیاء خطرناك از دسترس بچه كوچك هم جزو بدیهیاتی است كه هر مادر و پدری از آن خبر دارد.

 

() نظرات