تبلیغات
رامهرمز رامهرمز - ویتامین‌ها ناجیان بزرگ پوست
 

ویتامین‌ها ناجیان بزرگ پوست

نویسنده: softmax موضوع: پوست، 

 

 هر یك از ویتامین‌ها بر روی پوست و سلامتی و طراوت و شادابی آن اثر خاصی دارند و هر یك به نسبت مشخص، بر روی پوست اثر گذاشته و بسته به مقدار این اثر، پوست احتیاج دارد تا كمبودهایش را از طریق گیاهان دارنده آن ویتامین تامین كند. بنابراین كمبود این مواد باعث آسیب به پوست (به صورت بیماری‌های پوستی) و تسریع روند پیری پوست می‌شود. در كشورهای پیشرفته كمبود ویتامین‌ها معمولا امری نادر است. این مساله به معنای مصرف مقادیر بسیار زیاد این مواد نیست، چرا كه مصرف زیاد این مواد فواید بیشتری ندارد و بعضی از آنها باعث مسمومیت می‌شود. از جمله ویتامین‌هایی كه فواید زیادی برای سلامتی پوست دارند می‌توان به ویتامین‌های A, B1, B2, B6, C, E اشاره كرد.

 هر یك از ویتامین‌ها بر روی پوست و سلامتی و طراوت و شادابی آن اثر خاصی دارند و هر یك به نسبت مشخص، بر روی پوست اثر گذاشته و بسته به مقدار این اثر، پوست احتیاج دارد تا كمبودهایش را از طریق گیاهان دارنده آن ویتامین تامین كند. بنابراین كمبود این مواد باعث آسیب به پوست (به صورت بیماری‌های پوستی) و تسریع روند پیری پوست می‌شود. در كشورهای پیشرفته كمبود ویتامین‌ها معمولا امری نادر است. این مساله به معنای مصرف مقادیر بسیار زیاد این مواد نیست، چرا كه مصرف زیاد این مواد فواید بیشتری ندارد و بعضی از آنها باعث مسمومیت می‌شود. از جمله ویتامین‌هایی كه فواید زیادی برای سلامتی پوست دارند می‌توان به ویتامین‌های A, B1, B2, B6, C, E اشاره كرد.

ویتامین‌ها با ما چه می‌كنند؟ از كجا؟

ویتامین A برای رشد و نمو بدن، برای پوست، مو، ناخن‌ها، دندان‌ها و حفظ قدرت بینایی ضروری است. این ویتامین‌ها در جگر، قلوه،‌ زرده تخم‌مرغ، شیر و انواع سبزی‌های دارای برگ سبز مثل اسفناج و سبزی‌های زرد و نارنجی مثل هویج (در یك هویج بزرگ به مقدار 5000 واحد یافت می‌شود) و برگ‌های سبزتر مثل كاهو یافت می‌شود. ویتامین B باعث پایین آوردن میزان اسیدهای چرب می‌شود. ویتامین B ضد چربی مو و برای نرمی رگ‌های خونی ضروری و ضد آكنه است و منبع مهم آن در خمیر ترش (مایه خمیر) است.

ویتامین B یكی از ویتامین‌های حیاتی است و برای ماهیچه، پوست و مو مفید است. در مایه خمیر ترش، مخمر ماءالشعیر، جوانه گندم، تخم آفتابگردان، اسفناج، هویج، جوانه گندم و زرده تخم‌مرغ و جگر مرغ، شیر نجوشیده گاو، سبوس برنج وسیب‌زمینی یافت می‌شود.

مشكلات پوستی از قبیل آكنه (مخصوصا آكنه روزاسه)، ورم پوست، اگزما و زخم‌ها با مصرف ویتامین B2 بهبود می‌یابد. ویتامین B2 را در مخمر مخمر ماءالشعیر، شیر خشك، گردو، عسل و اسفناج،‌ سفیده تخم‌مرغ،‌ خربزه و بلوط می‌توان پیدا كرد. نیاز روزانه 3 میلی‌گرم است. ویتامین B5 ضد خشكی بیش از اندازه و پوسته‌پوسته شدن پوست است و بهبود زخم را مخصوصا بعد از جراحی، تسریع می‌كند. بهترین منابع ویتامین B5 عبارتند از: مخمر ماءالشعیر، نان غلات و حبوبات،‌قارچ، جگر،‌ لوبیای خشك و نخود، آووكادو، ماهی،‌ مرغ،‌ آجیل (فندق،‌ گردو و بادام زمینی)،گل كلم، شیر و پنیر، سیب‌زمینی، پرتقال،‌ موز و تخم مرغ.

ویتامین B6 برای از بین بردن خشكی مو و برای مغز مفید است. همچنین كمبود آن باعث التهاب (قرمزی،‌ ورم، درد دهان، ترك و خشك شدن لب‌ها) می‌شود و آن را در جوانه گندم به راحتی می‌توان یافت.

ویتامین C برای رشد و ترمیم بافت‌ها در همه قسمت‌های بدن ضروری است. این ویتامین‌ها برای تشكیل كلاژن كه یك پروتئین مهم در تشكیل پوست و بافت ترمیم یافته است لازم است. ویتامین C در آب،‌ محلول است و در میوه‌ها و سبزیجات تازه وجود دارد.

این ویتامین اثر مهم آنتی اكسیدانی دارد و سبب تولید كلاژن می‌شود. این ویتامین به مواد آرایشی- بهداشتی اضافه می‌شود زیرا خاصیت آنتی اكسیدانی كنندگی آن سبب رفع لكه‌های پوست و جلوگیری از پیری زودرس می‌شود و از طرف دیگر تولید ویتامین E را افزایش می‌دهد.

این ویتامین سبب كاهش قرمزی پوست ناشی از آفتاب و نیز كاهش عوارض آفتاب سوختگی می‌شود. اثر ضد التهابی این ویتامین تاثیر زیادی در درمان بیماری‌هایی چون اگزما و سپرویازیس دارد.

ویتامین D ضد ترك است و برای رفع چین و چروك‌های پوست و سفید شدن مو،‌ جوش‌های صورت و خشكی پوست توصیه می‌شود.

همچنین ویتامین D به جذب كلسیم، فسفر كمك می‌كند. مواد غذایی كه ویتامین D دارند عبارتند از: روغن ماهی، سالمون آزاد، تون، شیر، قارچ، حبوبات مقوی و زرده تخم‌مرغ.

ویتامین E ضد ریزش مو، موثر در درمان بیشتر بیماری‌های پوستی‌، كند كردن پدیده پیری سلول‌ها و بافت‌ها و همچنین باعث بهبود سریع‌تر زخم‌ها می‌شود. غذاهایی كه شامل میزان قابل توجهی از ویتامین E هستند عبارتند از: آجیل (بادام،‌ فندق و گردو) تخم آفتابگردان، روغن ذرت، مارگارین،‌ مایونز، روغن سبزیجات شامل ذرت،‌ گل آفتابگردان،‌ سویا، دانه پنبه،‌ كائولا و سبوس گندم، اسفناج،‌ كلم پیچ و سیب‌زمینی.

ویتامین F . توجه توجه! ویتامین F اصطلاح غلطی است كه برای اسید لینولئیك استفاده می‌شود. این اسید ضد چروك صورت است كه در روغن آفتابگردان یافت می‌شود.

ویتامین H ضد عفونت جلدی پوست است. كمبود این ویتامین باعث پیدایش لكه‌ها قرمز رنگ و گاه خاكستری در پوست می‌شود. منابع حیاتی ویتامین H زرده تخم‌مرغ، مخمر ماءالشعیر و پوست برنج هستند.

پوست شما از چه نوعی است؟

به طور كلی پوست افراد مختلف بر اساس چربی و ترشحات آن به چهار نوع تقسیم می‌شوند.

1. پوست معمولی: پوستی كه ترشحات چربی آن در حد متعادل بوده و دچار خشكی یا چربی بیش از اندازه نیست اكثر افراد دارای چنین پوستی هستند. این پوست هنگام لمس كردن بسیار با طراوت و تازه است.

2. پوست چرب: در پوست بدن یك فرد بالغ، حدود دو میلیون غده چربی وجود دارد كه بیشتر آنها در پوست صورت،‌ سر، سینه،‌ پشت،‌ دست و پا پراكنده هستند ولی كف دست و پا فاقد غده چربی است.

چربی پوست دو عمل انجام می‌دهد:

دفع برخی مواد زائد.

  • محافظت از پوست در برابر سرما، رطوبت و مواد خارجی از جمله مواد آرایشی،‌ میكروب‌ها و نور آفتاب.
  • اگر ترشح چربی پوست بیش از حد طبیعی باشد، پوست فرد همیشه چرب و براق است حداكثر چربی پوست در سنین شانزده تا پنجاه سالگی است.

3. پوست خشك: این پوست به علت كمبود ترشح چربی و آب، خشك،‌ زبر و نسبتا خشن است و نرمی و لطافت لازم را ندارد و تدریجا به رنگ تیره می‌گراید. پوست خشك معمولا پوسته پوسته می‌شود. خشكی پوست می‌تواند در اثر تابش آفتاب مداوم یا بادهای خشك گرمسیری باشد ولی بسیاری از افراد به طور ژنتیكی دارای پوست خشك هستند.

4. پوست مختلط: این نوع پوست بسیار شایع است و به این صورت است كه برخی نواحی پوست بدن خشك و برخی نواحی چرب است. مثلا ممكن است پوست گونه و پشت دست خشك و پوست پیشانی،‌ بینی و چانه چرب باشد.

طریقه تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست خود كافی است یك تكه كاغذ را روی پیشانی، گونه‌ها و شانه خود بكشید و سپس به آن نگاه كنید. اگر بر روی كاغذ لكه‌های روغنی كم و بیش وسیعی مشاهده شود، پوست شما چرب است، اگر فقط اثر مختصری از چربی بر روی كاغذ بیفتد نشانه این است كه شما دارای پوست معمولی هستید. اگر كاغذ با اصطكاك روی پوست حركت كند و اثر هیچ گونه چربی بر روی آن نباشد، نشانه خشك بودن پوست شماست. اما اگر كاغذی كه به روی پیشانی و چانه و بینی كشیده می‌شود چرب ولی كاغذی كه به روی گونه‌ها كشیده می‌شود هیچگونه چربی نداشته باشد، نشانه آن است كه پوست شما از نوع مختلط است. توجه داشته باشید كه حداقل چهار ساعت پیش از انجام این آزمایش نباید صورت خود را با آب و صابون شسته یا از كرم و لوازم آرایش بر روی آن استفاده كرده باشید.

 

() نظرات